Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa

Chyba od zawsze zachwycały mnie kwiaty hortensji ogrodowej (nie wiedziałam, że mogą ich być różne odmiany), podziwiałam je w ogrodach - zazwyczaj oglądanych w tematycznych czasopismach. Nie namyślając się zbyt długo szybko takie posadziłam u siebie. Moja radość była krótka, bo... hortensja ogrodowa charakteryzuje się umiarkowaną odpornością na mróz. Kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego należy chronić je podczas silniejszych mrozów oraz uważać z cięciem. Gleba powinna być żyzna, raczej próchniczna, o kwaśnym odczynie - pH jest niezwykle istotne dla barwy kwiatów – aby uzyskać czerwonawe odcienie, należy utrzymywać bardziej zasadowy odczyn podłoża, ale by uzyskać kwiaty niebieskie, trzeba hortensji zapewnić glebę kwaśną. Przez czerwiec-lipiec należy ją co 10 dni nawozić płynnymi, rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi z przewagą nawozów azotowych. Pod koniec lipca powinny przeważać nawozy fosforowe i potasowe, na początku września należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie, by pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą...  Zbyt wielkie wymagania zniweczyły mój zachwyt! Posypałam głowę popiołem...
A że natura nie lubi próżni - zakochałam się miłością bezgraniczną w hortensjach bukietowych - 'Limelight' jako pierwszej, a za nią wkrótce pojawiły się kolejne: 'Vanille i Sunday Fraise', krzewiasta Pink i Strong Anabelle o ogromnych kulistych kwiatach, wiechowata 'Pinky Winky', karzełek 'Bobo' i wielka 'Magical Moonlight', a także kilka innych o bardziej ażurowych kwiatostanach (z kwiatami płonnymi i płodnymi): wiechowata Levana Cov. czy karłowa Dart's Little Dot i z pewnością na tych odmianach moja przygoda z nimi się nie skończy! W poprzednim sezonie posadziłam jeszcze Kyushu,  Magical Flame i Polar Bear - fotki uzupełnię jak zakwitną w tym roku.
 
Nie mają żadnych wad, a do zalet należy wyjątkowo łatwa pielęgnacja: kwitną niezawodnie co roku, bez problemu zimują na terenie całego kraju i nie wymagają okrywania, stanowisko raczej słoneczne, najlepiej rosną w glebie żyznej i przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym. W razie suszy hortensje trzeba podlewać aby zapobiec utracie wilgoci,  a podłoże pod hortensją warto ściółkować. 
Warto wiedzieć: krzewy hortensji bukietowej mocno przycinane wczesną wiosną wytwarzają dużo większe kwiatostany niż te, którym usuwa się jedynie zeszłoroczne kwiaty. Kwiaty są ozdobą rośliny już od czerwca do późnej jesieni, ale pozostawia się je na okres zimowy, stanowią w tym okresie ciekawą dekorację, szczególnie gdy okryje je szron albo śnieg.
Hortensje bukietowe zasłużyły sobie na stałe miejsce w naszych ogrodach jako najpiękniejsze i najdłużej kwitnące krzewy liściaste, ozdobne od późnego lata aż do wiosny. Najpierw są zielone lub białe, potem różowieją ... a ich oszronione okazałe kwiatostany jarzą się w śniegu niczym miedziane kule.
 
Z lewej Levana Cov., a z prawej Vanille Fraise.
Z lewej Strong Anabelle (z wielkimi kulistymi kwiatami), a dalej, za skarpą Le Vasterival.
Od prawej strony: Bobo, Pinky Winky, a dalej za trawą Sunday Fraise.
Pinky Winky
Bobo
Po lewej stronie Pinky Winky, i Sunday Fraise, z prawej Levana Cov.
Na pierwszym planie z prawej Dart's Little Dot, w tle - Magical Candle.
Magical Candle w pełnej krasie.
Vanille Fraise

Limelight (blisko 2 m wzrostu, a ma dopiero 4 lata - tu rośnie w bardzo sprzyjających warunkach)
Limelight - w tym miejscu już tak bujnie nie rośnie - gorsza gleba i mniejsza wilgotność.

   Dobre towarzystwo to podstawa! 
 
Atrakcyjnie prezentujące się hortensje bukietowe potrzebują odpowiedniego towarzystwa, tzw. tła. Trzeba pamiętać, aby obok nich pojawiły się gatunki, które są atrakcyjne także o innej porze roku. Ich wyjątkowe piękno podkreślają drzewa i krzewy, np. choiny kanadyjskie, cisy, perukowce o purpurowych liściach czy brzozy. Rabatę z hortensjami warto też wypełnić kwitnącymi bylinami, takimi jak jeżówki, tawułki i zawilce japońskie, żurawki..., a lekkości całej kompozycji dodają trawy ozdobne - rozplenice japońskie, miskanty czy wdzięczne kępkowe turzyce.
 
W towarzystwie host i miskantów.
 Jak widać, hortensje doskonale się komponują nie tylko z roślinami ;)
Poranna kawa smakuje wybornie
Kwiaty hortensji są też rewelacyjnym materiałem do wianków i nie tylko.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz